OET Konuşma Testi

Sınavın konuşma bölümü toplam 20 dakika sürer ve adaylar sınava tek olarak katılır. Bu bölümde, adayın mesleki uzmanlık alanına göre özelleştirilmiş materyaller kullanır. Sınavı gerçekleştiren kişi bir hasta veya bir hastanın yakınını canlandırır, aday ise kendi alanındaki uzman rolünde olur(örneğin hemşire, doktor veya eczacı rolünü canlandırır).

Konuşma Sınavı Bölümleri:

Her konuşma sınavında, adayın kimliği ve uzmanlık alanı sınavı yapan kişi tarafından kontrol edilir ve adayın uzmanlık alanın hakkında kısa bir ön görüşme gerçekleştirilir.  Ardından canlandırılacak roller tanıtılır ve adayın hazırlanması için üç dakika verilir. Bu görevlerin her biri yaklaşık beş dakika sürer.

Adaya, canlandıracağı her rol için öncesinde elinde bulunacak olan kartlardan bilgi verilir. Rol kartları adaya yapması gerekenler hakkında ve gerçekleştirilecek konuşma bağlamı ile ilgili bilgi verir, aday isterse kartın üzerine not alabilir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir  olursa aday hazırlık süresinde sınavı gerçekleştiren kişiye danışabilir.

Canlandırmalar tipik iş yeri ortamlarını temel alır ve bu ortamlarda sağlık uzmanına yapılan danışmalar ile ilgilidir. Sınavı gerçekleştiren kişi her aday için benzer bir yöntem izler, dolayısıyla her aday için benzer bir konuşma sınav yapısı oluşturulur. Ama her adayın sınavında, sınavı gerçekleştiren kişi farklı bir role bürünür.

Konuşma sınavına hazırlıkta aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Aşağıda OET konuşma testi ile ilgili örnek bir sınav vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl yardımcı olabiliriz?